Blåbærmuffins med sitron-/marengssmørkrem

Blåbærmuffins med sitron-/marengssmørkrem

Flotte cupcakes med blåbær og en helt spesiell frosting!

Oppskrift av: Kristine Ilstad

Ingredienser

Blåbær-/sitronmuffins

  • 150 g

    smør
  • 150 g

    sukker
  • 2 stk

    egg
  • 1 dl

    melk
  • 0.5 dl

    kremfløte
  • 2 ts

    bakepulver
  • 1 ts

    vaniljesukker
  • 250 g

    hvetemel
  • 1 stk

    sitron, revet skall
  • 200 g

    blåbær
  • Sitron-/marengssmørkrem

  • 2 stk

    Eggehviter
  • 100 g

    sukker
  • 175 g

    usaltet smør, romtemperert
  • 4 ss

    sitronsaft, friskpresset
  • Pynt

  • 50 g

    blåbær
  • 1 stk

    sitron, revet skall
  • Slik gjør du det:

    Pisk mykt smør og sukker til smørkrem. Pisk inn eggene, ett om gangen. Bland i melk og kremfløte og de tørre ingrediensene og rør til en jevn og klumpfri deig. Vend til slutt i revet sitronskall og halvparten av blåbærene.
    Ha papirformer i muffinsbrett og fordel deigen i formene så de blir 2/3 fulle. Det skal bli ca 12 stk.
    Fordel resten av blåbærene på toppen.
    Stekes midt i ovnen ved 180°C i 15-20 min, tilmuffinsene er gylne og gjennomstekte. Avkjøl helt.  
    Til kremen er det meget viktig å følge fremgangsmåten veldig nøye!!!
    Ha først eggehviter og sukker i en metallbolle. Sett metallbollen over en kjele med kokende vann. Pisk marengsen over den varme dampen med elektrisk håndmikser i 3 minutter. Marengsen er da tykk, blank og varm.
    Ha marengsen over i en miksebolle og pisk den så videre i 5 min til den er kald igjen. NB! Det er veldig viktig at marengsen er avkjølt før du har i smøret, ellers smelter smøret og kremen blir ødelagt!
    Pisk så inn i mykt, usaltet smør i klatter. Fortsett så å piske i 6-10 min til. Det skal da ha blitt en tykk og blank marengssmørkrem.
    Vend så i sitronsaften inn med slikkepott, 1 spiseskje av gangen. Du må røre litt frem og tilbake til sitronsaften har blandet seg skikkelig inn i kremen.
    Ha kremen i en sprøytepose og sprøyt topper på hver cupcake. Pynt med blåbær og litt revet sitronskall.